Zawoja
Przysłop
Zawoja, którą nie bez powodu wybraliśmy na posadowienie Babich Bali to malownicza miejscowość położona u stóp Babiej Góry. Już w okresie międzywojennym stała się słynna dzięki wybitnym walorom klimatycznym, krajobrazowym i turystycznym.
Tak jest i dziś: liczne szlaki turystyczne, przyroda, skanseny, zachowane drewniane domostwa, przydrożne kapliczki, niesamowite widoki gór, lasów i pagórków tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Ścieżki, wiejskie drogi i miedze zachęcają do pieszych wycieczek czy wypraw rowerowych, a na wytrawnych piechurów czeka wejście na Babią Górę i inne okoliczne szczyty ze szlakami o różnym stopniu trudności (link do opisu szlaków).
Zimą Zawoja jest atrakcyjnym ośrodkiem narciarskim. Mosorny Groń z kolejką linową z 4 osobowymi krzesełkami wywozi narciarzy na 1045m, a najdłuższa trasa zjazdowa posiada homologację FIS i można na niej rozgrywać międzynarodowe zawody narciarskie (link do opisu tras narciarskich). Na spragnionych mniej ekstremalnych wrażeń i stoków czekają łatwiejsze trasy z wyciągami.
Istotnym elementem wyróżniającym Zawoję są przyjazne odległości od najbliższych dużych miast, czyli 50 km od Krakowa i 66 km od aglomeracji śląskiej i co najważniejsze, możliwość swobodnego dotarcia na miejsce bez stania w korkach na „Zakopiance”.
W niedalekiej odległości od Zawoi znajdują się takie miejscowości jak: Sucha Beskidzka, ( 13 km), Wadowice (33 km), Żywiec (35 km), które kryją wiele miejsc i atrakcji wartych odwiedzenia.
Z ciekawostek: Zawoja jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce. Miejscowość poza częścią centralną składa się z ponad 100 przysiółków. Największe z nich to Czatoża, Markowa, Mosorne, Policzne, Przysłop, Wilczna i Wełcza.
Przysłop, jeden z przysiółków Zawoi, gdzie znajdują się Babie Bale to typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek. Położony malowniczo na wysokości 800 m n.p.m. na południowych, nasłonecznionych stokach Magurki stanowi doskonałe miejsce widokowe na Pasmo Babiej Góry, Jałowca i Policy.
Sąsiaduje również z Babiogórskim Parkiem Narodowym - Międzynarodowym Rezerwatem Biosfery Unesco, dlatego działek pod zabudowę nie przybywa, a wręcz przeciwnie, jest ich coraz mniej i są nie lada gratką dla osób poszukujących swojego wymarzonego miejsca na dom w tym regionie.
Można tu jeszcze spotkać stare drewniane domy, piwniczki i liczne przydrożne kapliczki. Znajduje się tu klasztor oo. Karmelitów Bosych i malownicze kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej rozsiane po otaczającym lesie